piatok 14. mája 2010
Pokrivené zrkadlo 2… ďalšia “protičeská” práca…
Pokrivené zrkadlo - domácim interpretáciám československých dejín... 2
P. Haslinger: Imagined Territories. Nation und Territorium im tschechischen politischen Diskurs 1889-1938
V zahraničných médiách sa objavili informácie, že vychádza staršia habilitačná práca Petra Haslingera, Imagined territories: nation and space in Czech political discourse, 1880-1938/Imagined Territories. Nation und Territorium im tschechischen politischen Diskurs 1889-1938“(Fiktívne územia: národ a priestor v českom politickom diskurze 1880-1938), ktorú obhájil ešte v r. 2005 na Uni vo Freiburgu.
Mnohí z nás ho poznajú osobne, ja som sa s ním zoznámil ešte začiatkom 90. rokov na vedeckej konferencii v Stadt Schleining v Burgenlande, kde prednášal o svojej promočnej práci z Uni vo Viedni, Maďarský revizionizmus a Burgenland 1922-1932. Potom v r.1996-1997 sme sa stretali v Budapešti kde viedol pobočku Ústavu pre východnú a juhovýchodnú Európu Uni vo Viedni.
Napokon urobil kariéru v Nemecku, kde vyhral u prof. Seibta konkurz na miesto do Collegia carolina v Mníchove a napokon stúpal cez profesúru na Uni v Giessene až po súčasného riaditeľa Herder Inštitútu v Marburgu.
V súčasnosti propaguje svoju prvú významnejšiu knihu, ktorá zakrátko vyjde ,v anglosaskom prostredí prednáškami . Na prednáške v máji na Uni v Glasgowe sa mal vyjadriť, že Čechom sa asi moja kniha nebude páčiť, ale ja to prežijem.Treba pritom poznamenať, že odborne a obsahovo výťah z knihy nebol veľké nóvum až na masívne prezentácie revizionistických a antirevizionistickým máp daného územia strednej Európy. Základnou tézou tejto zahraničnej interpretačnej práce o našich dejinách je téza, že Česi pri vytvorení svojho moderného národného štátu nemali právo vychádzať z historických hraníc, lebo historické kráľovstvo Bohmen - Mähren bolo etnickým zložením obyvateľstva česko-nemecké. Navyše Česi v expanzívnej teritoriálnej koncepcii, nielenže nedali autonómiu sudetským Nemcom,ale ani Rusínom a Slovákom a takto svoj štát v regione geograficky rozšírili, nehovoriac ani o imperiálnom memorande Prahy na Mierovej konferencii v Paríži v r. 1919 o zriadení teritoriálneho koridoru k Juhoslovanom od Bratislavy cez Burgenland, ktorý ale v Paríži kionferencia zamietla. Kartografický materiál tvorí pritom primárny argumentačný nástroj vo výklade Haslingera.
Interpretačné zahraničné práce oproti domácej patriotickej a tradicionalistickej historiografii- mám taký dojem- za primárny pokladajú svoj subjektivny pohľad - vlastnú koncepciu interpretácie dejín ČSR- a na výklad dejín daného spoločenstva,alebo regionu a snaha priblížiť sa čím viac k objektívnej pravde je vedľajšia. Tým nechcem tvrdiť že patriotická domáca historiografia počas desaťročí opakovanými mýtami, je bližšie k objektívnejšej pravde a dejiny nefalšuje. Naopak. Ako som už napísal v príspevku Pokrivené zrkadlo 1, jedine na medzinárodnej úrovni sklbením výsledkov zahraničných interpretačných prác a domácich faktografických prác s ich mýtami, sa možno priblížiť k pravdivejšej revízii moderného výkladu dejín Československa.